Mandale Moje Dzieci Ciszy

Mandala to rodzaj artystycznej tradycji, sięgającej swoimi korzeniami do kanonów sztuki Tybetańskiej.

Madala to harmonijne połączenie koła i kwadratu, gdzie koło jest symbolem kosmicznego nieba, cykliczności oraz nieskończoności wszechświata - natomiast kwadrat przedstawia sferę wewnętrzną każdego człowieka. Ten układ znaczeń przypomina nam, że żyjemy na Ziemi, wirującej we wnętrzu wszechświata. Mandala przypomina nam o nierozerwalnym związku, pomiędzy niebem, ziemią oraz człowiekiem, który łączy te aspekty w sobie.

Podstawowe figury mandali / koło i kwadrat / łączy punkt centralny, który jest zarówno początkiem jak i końcem całego układu ponadczasowych znaczeń. Symbolicznie punkt centralny można zrozumieć jako tę małą chwilę kontemplacji, refleksji oraz momentu zatrzymania się np. przed podjęciem ważnej, życiowej decyzji. Ta jedna mała jak punkt chwila zmienia nieraz wszystko ... O tym mówi punkt centralny mandali - że warto zatrzymać się w pędzie życia, by odnaleźć w ciszy zapomniane marzenia, potrzeby, wartości i cele.

Można powiedzieć, że mandale są diagramami, czyli uproszczonymi reprezentacjami graficznymi pewnych pomysłów czy twórczych zamysłów autora. Każda mandala niesie ze sobą konkretne przesłanie, które zostało zawarte w artystycznej koncepcji jej twórcy. W tradycjach wschodu istniały różne rodzaje mandali - mandale oczyszczające, przynoszące zdrowie, wewnętrzny spokój i wzmacniające określone cechy lub poszczególne obszary ludzkiego życia.

Mandale inspirują mnie swoim pięknem, kolorem, fakturą i formą, ale też uczą, pokazując ważną zasadę, że każdy życiowy chaos można wyciszyć i zmienić w harmonijną formę. Kiedy tworzę mandale doświadczam spokoju oraz głębszego zrozumienia dla własnego losu i przyczyn wszystkich "życiowych zakrętów".

Mandale są dziećmi ciszy, które przypominają o wielu sprawach, m.in. o tym, że ... nie ma sytuacji bez wyjścia.

Zapraszam do wejścia w świat moich mandal,

tworzonych z potrzeby serca

ku pokrzepieniu serc

innych ludzi.

 


23 czerwca 2016 r. odbył się coroczny Festiwal Sztuki Regionalnej w Luksemburgu.

Miałam przyjemność w nim uczestniczyć w zaciszu krętych uliczek miasteczka Lelleng.

Podczas Festiwalu wystawiali się przeróżnej maści artyści oraz rzemieślnicy i towarzyszył temu program rozrywkowo-muzyczny.

Pośród wielu artystów nieliczni zostali ujęci w tamtejszym, lokalnym programie RTL.

Poniżej link do tego wydarzenia oraz kilka zdjęć.

Festiwal Sztuki Regionalnej w Lelleng